Vánoční tradice

23. prosince 2010 v 12:00 | Kiara |  Vánoční párty
Snowman


Lití olova, pouštění lodiček, Barborky... Tyhle a spoustu dalších tradic určitě znáte. Ale víte co vlastně znamenají nebo proč se dělají?  V celém článku najdete spoustu zajimavých vánočních tradic.






Barborky

Svobodné dívky si 4.12. tedy na svátek Barbory řezali větvičky z třešně. Pokud na Štědrý den ve váze vykvetly, měly se do roka vdát.

Věnec

Adventní věnec

Je věnec většinou ozdobený chvojím, šiškami , jeřabinami, mašličkami a jinými drobnostmi a 4 svíčkami. Čtyřmi proto, že adventní čas začíná čtyři neděle před Vánocemi. Každou adventní neděli se postupně jedna ze svíček zapálí. V poslední adventní neděli se tedy rozzáří všechny svíčky najednou.

Rybí šupiny

Dávají se pod talíř, aby přinášeli po celý rok dost peněz.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se rozkrajovala jablíčka a to kolmo na stopku. Pakliže byl jádřinec ve tvaru křížku ohlašovalo to příchod smrti. Byl-li jádřinec plný červů znamenalo to nemoc a krásná hvězdička znamenala zdraví a štěstí po celý rok.

Házení střevíců

Svobodné dívky házely střevíc přes hlavu, pakliže střevíc ukazuje špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou z domova. Pakliže ukazuje patou ke dveřím, zůstanou doma a štěstí se musí zkusit napřesrok.

Talíř navíc

Dával se nejenom pro nečekaného hosta, kterého bylo třeba pohostit, ale také se říkávalo, že je to čekávané narození Ježíška . Dalším vysvětlením je, že u štědrovečerní večeře má být vždy sudý počet osob.

lodičky

Pouštění lodiček

Do prázdné půlky skořápky od vlašského ořechu se nakape vosk, na který se připevní malá svíčka. Tyto vytvořené lodičky se pouštěli do lavoru s vodou. Komu lodička nejdéle vydržela nad vodou, toho čekal dlouhý a šťastný život.

Tvary lodiček
Zůstala u břehu - v příštím roce žádné změny, vše zůstane při starém
hned se potopí - jakákoliv snaha zlepšit svou situaci bude marná
při plavbě se dotýká jiné lodičky - láska a přátelství
utvoří kruh s ostatními - bezproblémové soužití, vzájemná úcta, přátelství a tolerance
ocitne se uprostřed ostatních lodiček - majitel lodičky potřebuje ochranu a pomoc, je zranitelný a citlivý
ocitne se mimo kruh - majitel v nadcházejícím roce rodinu opustí
točí se v kruhu - nerozhodnost, nevíte, co od života chcete
se zhasnutou svíčkou - neupřímnost, komplikovaný citový vztah
sama dopluje k druhému břehu - získáte, po čem toužíte

Vstávání od stolu

Kdo vstal od štědrovečerního stolu tomu byla předpovídána smrt nebo nemoc v následujícím roce. Proto doporučujeme sedět a v klidu dojíst.

Zlaté prasátko

Zlaté prasátko zjevující se za odměnu o Štědrém večeru všem, kdo se nenechají zlákat pochoutkami a dodržují po celý den až do východu první večerní hvězdy půst, patří mezi nejtajemnější vánoční bytosti. Málokomu se poštěstilo uvidět je, přebíhá přes zeď nebo strop světnice. Přesto je nedílnou součástí Vánoc.

Lití olova

Nad plamenem se na kovové lopatce rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připraví se nádoba s vodou, kovový lavor nebo pod. a tekoucí olovo se do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu (komu) je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 normalygirl normalygirl | Web | 23. prosince 2010 v 12:22 | Reagovat

:-)  super článek :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama